Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

Pozytywni CO2

Rzeszów

5

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Zero Waste – sposób na ochronę środowiska i oszczędzanie

Autor: Pozytywni CO2, publikacja: 2021-07-13

Zero Waste to styl życia przyjazny środowisku, dzięki któremu możemy też rozsądnie oszczędzać. Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest Zero Waste i jakie są jego zasady. Podpowiemy, jak i gdzie można wykorzystać tę ideę. Dlaczego wybraliśmy taki temat? Bo jest bliski naszemu sercu – jesteśmy firmą stawiającą na ekologię i OZE oraz dbającą o przyrodę. Postaw na lepsze życie – życie bez śmieci.

Zero Waste, Pozytywni CO2

Zero Waste – a co to?

Minimalizacja śmieci do zera? To trudne, jednak są osoby, które próbują tak żyć. Zero Waste to idea, w której zamiast coś wyrzucić, próbujemy wykorzystać to w inny sposób. Chodzi o to, by nie kupować czy produkować kolejnych rzeczy, lecz korzystać z tego, co już mamy.

Zero Waste jest nie tylko przyjazne dla środowiska, przy okazji pozwala również sporo zaoszczędzić. Ale co to oznacza w praktyce? Oto kilka przykładów.

Interesuje cię temat ochrony środowiska? Zajrzyj: Pracownie ochrony środowiska

Kosmetyki bez plastiku

Branża kosmetyczna szybko podłapała modę na mniejszą ilość śmieci. Wiele marek proponuje produkty niegenerujące odpadów. W tym przypadku głównym winowajcą są plastikowe opakowania, które – jak się okazało – łatwo udało się zastąpić:

  • W każdej drogerii możemy znaleźć nie tylko mydła, ale i szampony w kostce zamknięte w kartoniku, który można wykorzystać jako pojemnik na drobiazgi.
  • Coraz częściej spotykamy także maski do włosów lub balsamy do ciała znajdujące się w szklanych słoikach, które świetnie sprawdzą się w kuchni do przechowywania kasz bądź przypraw.
  • Co więcej, niektóre firmy odbierają od klientów opakowania po swoich produktach, oferując w zamian zniżki na kolejne zakupy.

Kosmetyczne Zero Waste ma też drugą dużo ciekawszą stronę. Jak to, co mamy w domu, a co najprawdopodobniej byśmy wyrzucili, może nam się przydać w łazience:

  • Ogromny potencjał mają kawowe fusy. Wystarczy wymieszać je z cukrem i olejem kokosowym lub żelem pod prysznic, i mamy wspaniały domowy peeling.
  • Zapomniane, wygazowane piwo z poprzedniego dnia, zamiast w zlewie, może wylądować na włosach, nadając im blask i sprężystość.

Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Internet pełen jest propozycji na wykorzystanie resztek do pielęgnacji ciała.

Śmieciowe jedzenie

Chociaż odpady bio są najprzyjaźniejsze planecie, są również najłatwiejsze do zminimalizowania.

  • Warto zacząć od planowania jadłospisu i przemyślanych zakupów, by nic nie zdążyło się zepsuć czy przeterminować. Ale na tym nie koniec!
  • Obieranie warzyw to pozbawienie organizmu cennego błonnika i wielu witamin. Warzywa – jak ziemniaki albo marchewka – wystarczy wyszorować przed przyrządzeniem.
  • Skórki i ogryzki z jabłek czy gruszek wystarczy zalać wodą i zagotować, by otrzymać wspaniały kompot.
  • Z liści rzodkiewki możemy przygotować pesto, z warzyw z rosołu – pasztet, a resztki z sokowirówki mogą być bazą do muffinek albo innych wypieków.

Mniej śmieci, a więcej jedzenia.

Zero Waste w biurze

Odpowiedzialność za środowisko nie przestaje nas dotyczyć po przekroczeniu progu domu. W końcu w pracy spędzamy 1/3 dnia.

  • Dużo leży po stronie pracodawcy – zapewnienie pracownikom dystrybutora z wodą pozwala na ogromne ograniczenie plastiku.
  • Zainwestowanie w ekspres przelewowy zamiast kapsułkowego oprócz zminimalizowania śmieci przyniesie też sporą oszczędność.
  • Jednak najprostszym trickiem Zero Waste w pracy jest ponowne wykorzystywanie zadrukowanych jednostronnie kartek. Zanim trafią do niszczarki, mogą posłużyć do robienia notatek, co dwukrotnie zmniejszy zużycie papieru.

Utopia czy dobry kierunek?

Zredukowanie śmieci do zera jest w dzisiejszym świecie praktycznie niemożliwe. Ale czy to znaczy, że nawet małe ograniczenie nie ma znaczenia? Absolutnie nie. Jeśli każdy z nas będzie wyrzucał trochę mniej, na naszej planecie zrobi się o niebo lepiej.

Ochrona środowiska - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 1 561 Specjalistów od Ochrona Środowiska najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o ochronie środowiska